O Pałacu


Pałac Goetzów w Brzesku
to połączenie piękna arystokratycznych tradycji oraz bogactwa walorów o charakterze kulturalnym i historycznym.

Architektoniczna perła regionu

Zaprojektowany przez prestiżową pracownię architektoniczną z Wiednia i wybudowany w 1898 roku jest jedną z najwspanialszych rezydencji końca XIX wieku. Korpus główny, wraz ze skrzydłami bocznymi połączonymi galeriami oraz Kaplicą i oranżerią stanowią okazałą budowlę.

Wnętrza Pałacu

Misterne detale

Wnętrza zdobią figuralne i ornamentalne stiuki plafonów, tapiserie, postarzane lustra, profilowane drewniane stropy, kinkiety i żyrandole oraz wzorzyste podłogi. Zachowały się także nieliczne dzieła sztuki, witraże, meble oraz obrazy będące kopiami dzieł barokowego malarstwa hiszpańskiego, flamandzkiego i włoskiego.

Kryształowy żyrandol na suficie ozdobionym złotymi motywami roślinnymi w sali bankietowej Pałacu Goetz
Widok z góry na budynek Pałacu Goetz i fontannę w ogrodzie

Ogród angielski

W samym sercu malowniczego parku

Wokół pałacu rozpościera się 14‑hektarowy park w stylu angielskim z przepięknym starym drzewostanem. Z pierwotnej przyrody pałacowego parku zachowało się 11 pomników przyrody, 43 gatunki drzew (również egzotycznych) oraz 12 gatunków krzewów.

Remont Pałacu

Przywrócić dawne piękno

Budynek pałacu został odrestaurowany z największą troską o detale, przy ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków.

Wytworne sale bankietowe, hall myśliwski oraz Atrium z unikalnymi drewnianymi schodami odzyskały swój dawny blask i arystokratyczną duszę by móc znów zachwycać odwiedzających gości swoim niepowtarzalnym pięknem.

Rys historyczny


1845

Okocimski Browar

Historia tego miejsca nierozerwalnie łączy się z protoplastą polskiej linii Goetzów – Janem Ewangelistą, który w 1845 roku przyjechał z Wirtembergii do Okocimia, by wraz z polskim wspólnikiem założyć browar.

Wspaniały człowiek, który nie tylko dbał o interesy browaru, ale i o jego pracowników. W swojej filantropijnej i społecznej działalności budował szkoły, kościoły, biblioteki pomagając mieszkańcom biednej wówczas Galicji.

1898

Budowa Pałacu

Budowa Pałacu przypadła w udziale drugiemu pokoleniu rodu Goetzów – Janowi Albinowi, który wychowywany przez swojego ojca w duchu polskim, uprawomocnił swoje nazwisko w szlacheckim już rodzie jako Jan Albin Goetz Okocimski.

Jan Albin nie tylko okazał się operatywnym zarządcą całego majątku, ale i niezrównanym przemysłowcem, królem piwa, twórcą potęgi browaru w Okocimiu, filantropem i mecenasem sztuki.

Podobnie jak jego ojciec był wrażliwy na sprawy społeczne, polityczne i gospodarcze Polski, a jego zaangażowanie zostało docenione Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

1929

W obliczu wielkiego kryzysu

Najtrudniejszy okres w zarządzaniu majątkiem przypadł na rządy trzeciego i ostatniego pokolenia polskiej linii Goetzów – Antoniego Jana.

Światowy kryzys gospodarczy przysporzył niemało kłopotów w utrzymaniu browaru, a widmo bankructwa udało się zażegnać tylko dzięki mądrym decyzjom i wdzięczności pracowników, z których pomimo kryzysu nikt nie stracił pracy.

1939

Emigracja rodziny Goetzów

Kiedy browar i cały majątek stanął już na nogi nadszedł ostateczny cios w postaci II wojny światowej. Zachęcany do podpisania volkslisty i przejścia do V kolumny Antoni Jan kategorycznie odmówił czując się Polakiem. To przesądziło o jego dalszych losach i losach jego majątku.

Ucieczka, emigracja i nowy ustrój w Polsce przekreśliły na zawsze jego powrót do Okocimia. Zmarł w stolicy Kenii, prowadząc wraz z żoną do końca swojego życia przytulną herbaciarnię.

21 października 2017 roku, po 55 latach prochy Antoniego Goetza zostały sprowadzone do Polski i złożone w krypcie kościoła parafialnego w Okocimiu.

1944

Powojenne losy Pałacu

Na mocy dekretu o nacjonalizacji z 1944 roku Pałac wraz z przylegającym parkiem przeszły na własność Skarbu Państwa.

W Pałacu zdecydowano się ulokować szkołę i aż do 2002 roku obiekt służył uczniom liceum jako budynek szkolny.

2002

Gdy ucichł ostatni szkolny dzwonek

Do roku 2002 funkcjonowały tu dwie szkoły: Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół Ekonomicznych.

Po przeniesieniu do nowych obiektów, Pałac pozostał niezagospodarowany w zarządzie Starostwa Powiatowego w Brzesku.

2007

Przetarg

Na mocy uchwały z 26 czerwca 2007 roku Rada Powiatu zdecydowała o sprzedaży Pałacu w drodze przetargu, z zachowaniem prawa pierwokupu przez spadkobierców rodziny Goetzów.

Na mocy aktu notarialnego z 30 listopada 2007 roku dawna siedziba rodziny Goetzów powróciła do ich rąk.

2008

Sprzedaż Pałacu

Wobec katastrofalnego stanu technicznego w jakim znajdował się obiekt i konieczności całkowitego remontu – spadkobiercy sprzedali okocimski Pałac prywatnemu inwestorowi, który podjął się jego renowacji i przywróceniu jego dawnej świetności.

2010

Rozpoczęcie prac remontowych

Gruntowny remont pierwotnie zaplanowany był na 2 lata. Niestety ekspertyzy przeprowadzone przed rozpoczęciem prac nie wykazały rzeczywistego stanu technicznego budynku, co spowodowało, że zakres prac koniecznych do wykonania znacznie się poszerzył.

2014

Odzyskane piękno

Ostatecznie korpus główny i skrzydło zachodnie oddano do użytku 4 lata później niż zakładano.

2020

Zakończenie prac

Remont skrzydła wschodniego ukończono w roku 2020.

Zwiedzanie Pałacu


Zwiedzanie Pałacu przez turystów indywidualnych odbywa się w wyznaczonych terminach, o których informujemy poprzez media społecznościowe i informacje na stronie. Grupy zorganizowane mają możliwość zwiedzenia Pałacu po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem i trwa ok. 1 godziny.

Obecnie nie prowadzimy rezerwacji indywidualnych.