O Pałacu


Pałac Goetzów w Brzesku
to połączenie piękna arystokratycznych tradycji oraz bogactwa walorów o charakterze kulturalnym i historycznym.

Architektoniczna perła regionu

Zaprojektowany przez prestiżową pracownię architektoniczną z Wiednia i wybudowany w 1898 roku jest jedną z najwspanialszych rezydencji końca XIX wieku. Korpus główny, wraz ze skrzydłami bocznymi połączonymi galeriami oraz Kaplicą i oranżerią stanowią okazałą budowlę.

Wnętrza Pałacu

Misterne detale

Wnętrza zdobią figuralne i ornamentalne stiuki plafonów, tapiserie, postarzane lustra, profilowane drewniane stropy, kinkiety i żyrandole oraz wzorzyste podłogi. Zachowały się także nieliczne dzieła sztuki, witraże, meble oraz obrazy będące kopiami dzieł barokowego malarstwa hiszpańskiego, flamandzkiego i włoskiego.

Kryształowy żyrandol na suficie ozdobionym złotymi motywami roślinnymi w sali bankietowej Pałacu Goetz
Widok z góry na budynek Pałacu Goetz i fontannę w ogrodzie

Ogród angielski

W samym sercu malowniczego parku

Wokół pałacu rozpościera się 14‑hektarowy park w stylu angielskim z przepięknym starym drzewostanem. Z pierwotnej przyrody pałacowego parku zachowało się 11 pomników przyrody, 43 gatunki drzew (również egzotycznych) oraz 12 gatunków krzewów.

Kaplica

Pałacowa Kaplica była świadkiem wielu pięknych uroczystości religijnych rodziny Goetzów. Taką funkcję pełni również dzisiaj ‑ odbywają się tutaj uroczystości religijne dla naszych gości. Ceremonia ślubu czy chrztu św. odbywająca się w tym samym miejscu co przyjęcie z tej okazji to na pewno ogromny atut Pałacu. Nie tylko z powodu komfortu zaproszonych gości, ale i ze względów organizacyjnych i logistycznych.

Kaplica wraz chórem może pomieścić 100 osób. Znajduje się w jurysdykcji Parafii Św. Jakuba i chętnie jest odwiedzana przez tamtejszych kapłanów.

Ołtarz w Kaplicy przygotowany na ceremonię ślubu w Pałacu Goetz
Wnętrze Kaplicy w Pałacu Goetz przygotowane do ceremonii ślubu
Wnętrze Kaplicy w Pałacu Goetzów z widokiem na chór

Remont Pałacu

Przywrócić dawne piękno

Budynek pałacu został odrestaurowany z największą troską o detale, przy ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków.

Wytworne sale bankietowe, hall myśliwski oraz Atrium z unikalnymi drewnianymi schodami odzyskały swój dawny blask i arystokratyczną duszę by móc znów zachwycać odwiedzających gości swoim niepowtarzalnym pięknem.

Rys historyczny


1845

Okocimski Browar

Historia tego miejsca nierozerwalnie łączy się z protoplastą polskiej linii Goetzów – Janem Ewangelistą, który w 1845 roku przyjechał z Wirtembergii do Okocimia, by wraz z polskim wspólnikiem założyć browar.

Wspaniały człowiek, który nie tylko dbał o interesy browaru, ale i o jego pracowników. W swojej filantropijnej i społecznej działalności budował szkoły, kościoły, biblioteki pomagając mieszkańcom biednej wówczas Galicji.

1898

Budowa Pałacu

Budowa Pałacu przypadła w udziale drugiemu pokoleniu rodu Goetzów – Janowi Albinowi, który wychowywany przez swojego ojca w duchu polskim, uprawomocnił swoje nazwisko w szlacheckim już rodzie jako Jan Albin Goetz Okocimski.

Jan Albin nie tylko okazał się operatywnym zarządcą całego majątku, ale i niezrównanym przemysłowcem, królem piwa, twórcą potęgi browaru w Okocimiu, filantropem i mecenasem sztuki.

Podobnie jak jego ojciec był wrażliwy na sprawy społeczne, polityczne i gospodarcze Polski, a jego zaangażowanie zostało docenione Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

1929

W obliczu wielkiego kryzysu

Najtrudniejszy okres w zarządzaniu majątkiem przypadł na rządy trzeciego i ostatniego pokolenia polskiej linii Goetzów – Antoniego Jana.

Światowy kryzys gospodarczy przysporzył niemało kłopotów w utrzymaniu browaru, a widmo bankructwa udało się zażegnać tylko dzięki mądrym decyzjom i wdzięczności pracowników, z których pomimo kryzysu nikt nie stracił pracy.

1939

Emigracja rodziny Goetzów

Kiedy browar i cały majątek stanął już na nogi nadszedł ostateczny cios w postaci II wojny światowej. Zachęcany do podpisania volkslisty i przejścia do V kolumny Antoni Jan kategorycznie odmówił czując się Polakiem. To przesądziło o jego dalszych losach i losach jego majątku.

Ucieczka, emigracja i nowy ustrój w Polsce przekreśliły na zawsze jego powrót do Okocimia. Zmarł w stolicy Kenii, prowadząc wraz z żoną do końca swojego życia przytulną herbaciarnię.

21 października 2017 roku, po 55 latach prochy Antoniego Goetza zostały sprowadzone do Polski i złożone w krypcie kościoła parafialnego w Okocimiu.

1944

Powojenne losy Pałacu

Na mocy dekretu o nacjonalizacji z 1944 roku Pałac wraz z przylegającym parkiem przeszły na własność Skarbu Państwa.

W Pałacu zdecydowano się ulokować szkołę i aż do 2002 roku obiekt służył uczniom liceum jako budynek szkolny.

2002

Gdy ucichł ostatni szkolny dzwonek

Do roku 2002 funkcjonowały tu dwie szkoły: Liceum Ogólnokształcące oraz Zespół Szkół Ekonomicznych.

Po przeniesieniu do nowych obiektów, Pałac pozostał niezagospodarowany w zarządzie Starostwa Powiatowego w Brzesku.

2007

Przetarg

Na mocy uchwały z 26 czerwca 2007 roku Rada Powiatu zdecydowała o sprzedaży Pałacu w drodze przetargu, z zachowaniem prawa pierwokupu przez spadkobierców rodziny Goetzów.

Na mocy aktu notarialnego z 30 listopada 2007 roku dawna siedziba rodziny Goetzów powróciła do ich rąk.

2008

Sprzedaż Pałacu

Wobec katastrofalnego stanu technicznego w jakim znajdował się obiekt i konieczności całkowitego remontu – spadkobiercy sprzedali okocimski Pałac prywatnemu inwestorowi, który podjął się jego renowacji i przywróceniu jego dawnej świetności.

2010

Rozpoczęcie prac remontowych

Gruntowny remont pierwotnie zaplanowany był na 2 lata. Niestety ekspertyzy przeprowadzone przed rozpoczęciem prac nie wykazały rzeczywistego stanu technicznego budynku, co spowodowało, że zakres prac koniecznych do wykonania znacznie się poszerzył.

2014

Odzyskane piękno

Ostatecznie korpus główny i skrzydło zachodnie oddano do użytku 4 lata później niż zakładano.

2020

Zakończenie prac

Remont skrzydła wschodniego ukończono w roku 2020.

Zwiedzanie Pałacu


Zwiedzanie Pałacu przez turystów indywidualnych odbywa się w wyznaczonych terminach, o których informujemy poprzez media społecznościowe i informacje na stronie. Grupy zorganizowane mają możliwość zwiedzenia Pałacu po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem i trwa ok. 1 godziny.

Obecnie nie prowadzimy rezerwacji indywidualnych.